Haunted Moon Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Memorarea viselor

In jos 
AutorMesaj
Raluky
Ghost Founder
Raluky


feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 30
Localizare : Lost in hell...
Data de inscriere : 22/01/2009

Memorarea viselor Empty
MesajSubiect: Memorarea viselor   Memorarea viselor EmptyVin Feb 27, 2009 8:01 pm

Crezi sau nu poti invata sa memorezi majoritatea viselor. Cu ajutorul acestor simple tehnici poti incepe sa-ti reamintesti visele chiar din prima secunda a practicii de noapte. Este aproape la fel cu auto-hipnoza. Trebuie doar sa-ti sugestionezi mintea inainte de a adormi. Aceasta stare a mintii se numeste granita dintre treaz si adormit. Este atunci cind creierul devine absorbit de sugestie.
Unii spun ca mancarea poate cauza cosmaruri. Ei bine nu stiu sigur daca este adevarat dar stiu din experienta personala ca atunci cind beau lapte sau maninc brinza, am vise mult mai intense. Nu neaparat vise urite. Sau, citeodata cin maninci inainte sa adormi este posibil sa faci o usoara indigestie, se pare ca asta ar fi cauza viselor urite. Aduci aminte de primul pas cu granita, incepi sa aluneci usor in visul tau. Trebuie sa ti cont de un lucru. Daca ai vise intense, foarte reale si colorate este posibil sa traiesti o EPT (Experienta parasirii trupului) aceasta stare mai este denumita si Proiectie Astrala. Nu vreau sa ajungi asa departe de la inceput. Am explicat despre asta in alta pagina (vezi meniu). Gata, sa-i dam drumul! Sunt 4 pasi usori pentru asta dupa cum urmeaza.....


1. Pregatirea pt. culcare : Dupa ce te asezi pe pat incearca sa-ti relaxezi trupul cit de mult poti, gindeste-te ca nu-ti mai simti pas cu pas trupul, incepi cu picioarele si urca pina la cap, usor si fara graba, staruie pe fiecare portiune in parte pina ce nu mai simti nimic (la inceput te vei speria de senzatie) stai linistit, nu o sa mori :). Daca faci Yoga esti deja familiarizat cu asta. Poti trece apoi la curatarea mintii moment in care esti pregatit(a) pentru pasul urmator. Va trebui sa nu maninci nimic inainte de culcare. Poti face cum vrei dar nu o sa tina daca nu urmezi exact acesti pasi. Incearca sa maninci diverse mancaruri inainte de culcare si noteaza starile prin care treci in functie de mancarea aleasa, spune-ne si noua. Asigura-te ca ai un caiet si ceva de scris linga pat si noteaza orice ti se pare iesit din comun sau important.

2. Programarea : Aceasta este cea mai importanta parte. Cind ajungi la granita dintre treaz si somn (starea de veghe) care este exact inainte de a adormi va trebui sa-ti repeti mereu ca-ti vei reaminti toate visele si ca te vei trezi si ca vei scrie experienta. Daca nu-ti place sa repeti (in gind) inregistreaza o caseta si fi sigur ca este inregistrata 10-15 min. O sa mearga sigur, e suficient.

3. Notitele : Si acest lucru este extrem de important. Daca te-ai trezit cu succes din vis noteaza imediat fiecare detaliu de care iti amintesti. Bifeaza daca visul a fost in alb-negru sau color. De asta trebuie sa ai un caiet si ceva de scris linga pat, sa fie primul lucru pe care il faci. Dca te iei cu altceva sigur o sa pierzi din detalii. Oricum sa nu le ti in pat cu tine. Apoi trebuie sa incerci sa adormi iar si sa repeti experienta, asta daca nu te ia somnul si te trezesti cind trebuie sa pleci la munca :) La inceput sigur va fi asa dar in timp vei reusi sa controlezi visele si vei ajunge sa vezi si sa separi relitatea de fantasme. Vei ramane uimit(-a) cind te vei opri in loc si vei spune "Deja Vu" apoi vei sti ce sa faci ca sa indrepti "lucrurile" amintindu-ti de visul avut.

4. Revizuirea Agendei : Acum e timpul sa-ti studiezi caietul. Vei ramane uimit(-a) cite vise ai avut in acea noapte. De obicei eu reusesc sa am 10-15 vise pe noapte si citeadata chiar mai multe. Nu poti sti pina nu incerci o experienta de genul asta. Noteaza-ti visele in culori pentru ca dupa ce vei stapinii aceasta tehniica va trebui sa mergi mai departe in Proiectia Astrala. Succes!

:D
Sus In jos
https://haunted.forumgratuit.ro
 
Memorarea viselor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Haunted Moon Forum :: ~ Haunted Moon ~ :: Others-
Mergi direct la: